You are here:  / Turystyka i Podróże / Gdańsk Bergen

Gdańsk Bergen

Stolica krainy fiordów

Każdy, kogo pociągają mistyczne krainy północy, powinien choć raz wybrać się do Bergen, stolicy krainy fiordów. Jeśli ktoś chce wybrać się z Polski, najlepiej, jeżeli poleci samolotem – można wybrać połączenie Gdańsk Bergen, to trochę ponad godzina lotu. Można trafić na niezwykłe okazje, trzeba jednak pamiętać, że zarówno loty Gdańsk Bergen, jak i tanie noclegi, trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Jest to miasto niepowtarzalne z wielu względów, ale szczególnie urokliwa jest panująca tam atmosfera: to kulturalna stolica Norwegii.
Samo miasto leży pomiędzy najdłuższymi fiordami Norwegii, Sognefjordem i Hardangerfjordem. Oprócz imponujących dzieł natury, dla turystów najciekawsza może być zabytkowa dzielnica Bryggen, którą wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Mieściły się tam domy kupieckie Hanzy, która przez wieki miała monopol na handel owocami morza i zbożem. Kupcy, dzięki monopolowi bardzo łatwo się bogacili, dzięki czemu mogli stworzyć swoiste „miasto w mieście”.
Bergen to gratka również dla miłośników muzyki, ponieważ to w tym mieście powstała pierwsza norweska orkiestra symfoniczna (w połowie XVIII wieku). Ponad wiek później, stała pod batutą słynnego kompozytora – Edwarda Griega. Wszyscy miłośnicy jego twórczości obowiązkowo muszą udać się do muzeum Troldhaugen, nieopodal miasta.
Bergen kojarzy się przede wszystkim z deszczem. Jednak nie powinno to zrażać nikogo, ponieważ charakterystyką morskiego klimatu jest zmienność. Wystarczy poczekać pół godziny – i można cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. Warto!