You are here:  / Turystyka i Podróże / Lewocza – wschodnia Słowacja

Lewocza – wschodnia Słowacja

Lewocza położona we wschodniej Słowacji jest prawdziwą perełką tego kraju: nie dość, że pięknie położona na wzgórzach, z których rozciągają się spektakularne widoki to na dodatek pełna cennych zabytków historycznych.
Spiska Lewocza była niegdyś bardzo ważnym miastem na handlowym szlaku między południem a północą Europy. Liczni kupcy zatrzymywali się w tutejszych karczmach pomnażając majątki tutejszych mieszczan.
Dzisiaj jest to urokliwa miejscowość, w której można podziwiać największe na całym starym kontynencie ruiny średniowiecznego zamku – Zamku Spiskiego (gdzie można spotkać ponoć ducha, Juliany, która zdradziła miasto z miłości do przywódcy wrogich wojsk i kradnąc klucze wójtowi wpuściła wrogów do miasta, za co później została ścięta) i późnośredniowieczny drewniany ołtarz wykonany przez Mistrza Pawła, który jest największym na świecie takim ołtarzem (krakowski ołtarz Wita Stwosza jest piąty na świecie pod względem wielkości). W Lewoczy konicznie trzeba się przespacerować po Placu Mistrza Pawła, który otoczony jest sześćdziesięcioma mieszczańskimi kamieniczkami z XIV i XV wieku, gdzie panuje specyficzna atmosfera…