You are here:  / Turystyka i Podróże / Turystyczny Wrocław

Turystyczny Wrocław

Wrocław to centralny punkt aglomeracji liczącej ponad milion mieszkańców. W mieście tym swoje siedziby ma wiele dużych firm, znajdują się restauracje, hotele, kluby sportowe i szpitale. Pozornie nie różni się niczym szczególnym od innych miast polskich czy środkowoeuropejskich. Wrocław to miasto, gdzie ludzie się rodzą, uczą, pracują i żyją. Miasto to posiada jednak jeszcze jedno oblicze – to wyjątkowy punkt na mapach turystycznych.

Wrocław jako punkt wycieczek to przede wszystkim ścisłe centrum – Rynek, Ostrów Tumski i okolice. Okolice bogate w infrastrukturę turystyczną – restauracje, hotele itd. W odczuciu wielu Polaków Wrocław to kolejne duże (jak na polskie warunki) miasto. Jednak jego drugie, turystyczne oblicze jest niezwykle ciekawe. Punktów godnych uwagi jest naprawdę sporo. By opisać wszystkie można napisać wielotomowe encyklopedie. Są jednak pewne stałe punkty, które każdy odwiedzający to miasto powinien zobaczyć. Jednym z takich punktów jest Rynek. Obecny kształt uzyskał w średniowieczu. Zbudowany jest na kształt prostokąta o bokach 213 na 178 metrów. Rynek wrocławski jest jednym z największych tego typu placów w Europie. Na rynku znajduje się piękny, charakterystyczny późnogotycki ratusz. Jest on jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu w Polsce i zarazem największą. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Miejskie. Wrocławski rynek okalają kilkusetletnie, wyremontowane kamienice mieszczańskie, które nadają miejscu niesamowity klimat.
Kilkaset metrów od centralnego placu miasta znajduje się Ostrów Tumski – kolebka Wrocławia. To właśnie tutaj zostały założone pierwsze siedziby ludzkie. Ostrów pierwotnie był wyspą oblaną we wszystkich stron Odrą, co stwarzało idealne możliwości obronne. Gród na Ostrowie Tumskim stanowił siedzibę pierwszych książąt piastowskich na tych terenach. Charakterystyczną budowlą Ostrowa Tumskiego jest wrocławska katedra pw. św. Jana Chrzciciela. Jej wyróżnikiem są dwie wieże – stanowiące jeden z symboli Wrocławia. Obecna, gotycka katedra została wybudowana w XIII i XIV wieku. Jednak w miejscu tym wcześniej stały inne budowle sakralne – pierwsza katedra została wzniesiona z drewna około roku 1000. Prawdopodobnym fundatorem był Bolesław Chrobry. Budynek został zniszczony i w miejscu tym zbudowano kolejne katedry. Budowniczymi kolejnych katedr byli Kazimierz Odnowiciel i biskup Walter z Malonne. W późnym średniowieczu katedrę przebudowano i uzyskała ona obecny kształt.
Zwiedzając Wrocław każdy będzie potrzebował chwili wytchnienia. Miasto pełne jest różnorodnych miejsc, gdzie można odpocząć i się posilić. Turystów chętne ugości niejedna restauracja. Wrocław to miejsce wyjątkowe pod każdym względem – również kulinarnym.
Gdy już się posilimy i nabierzemy sił, koniecznie musimy odwiedzić kolejny punkt we Wrocławiu – Panoramę Racławicką. Jest to obowiązkowy punkt wielu wycieczek. W rotundzie znajduje się wielki obraz namalowany pod przewodnictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Panorama przedstawia bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Dowodzone przez Kościuszkę oddziały kosynierów pokonały wówczas część oddziałów rosyjskich. Panorama robi ogromne wrażenie na osobach ją zwiedzających. Obraz pierwotnie znajdował się we Lwowie, gdzie podziwiał go m.in. cesarz austriacki.

Wrocław to miasto niezwykłe, gdzie codzienność i nowoczesność stykają się z wielowiekową, piastowską historią – obok wielowiekowych zabytków siedziby swoje mają ogromne, międzynarodowe korporacje i hotele światowych sieci. Tętniące życiem bary i restauracje pełne są turystów (nie tylko z Polski) każdego dnia, bez względu na porę roku czy pogodę. Wrocław to miasto warte zwiedzenia.