You are here:  / Turystyka i Podróże / Wycieczki krajoznawcze

Wycieczki krajoznawcze

Często mieszkamy gdzieś od lat, niewiele wiedząc o swojej okolicy. Poruszamy się po stałych trasach, od domu do pracy czy do sklepu. Nie wychodzimy poza utarte szlaki, zwłaszcza jeśli dojeżdżamy samochodem. Ale warto wiedzieć coś o miejscu, w którym się mieszka. Służą temu między innymi wycieczki krajoznawcze.

Krajoznawstwo, czyli turystyka po kraju to bardzo ważny element budujący tożsamość i przybliżający historię różnych regionów. Zainteresowanie swoim miejscem zamieszkania daje nam informacje o tym, jak kiedyś żyli ludzie w tym miejscu, jak dawniej wyglądała okolica oraz co się zmieniło przez lata.

Taką wiedzę można zdobywać oczywiście z książek, ale ważne są także osobiste wycieczki, które budują przywiązanie do regionu i miejsca pochodzenia. Własne doświadczenie czasem mówi nam więcej niż rzecz wyczytana na kartach różnych publikacji. Warto korzystać z możliwości, jakie daje turystyka oraz uzupełniać swoje wiadomości także z innych źródeł. Lokalny patriotyzm jest dobrą postawą, bo uczy poszanowania własnej ziemi i jej mieszkańców oraz troski o środowisko naturalne.